Erkeklerde ve kadınlarda sıklıkla karşılaşılan sağlık riskleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle check up programlarımız erkek ve kadınlara özel olarak tanımlanmıştır.

Erkeklerde en sık rastlanan rahatsızlıklarlar arasında prostat, kolesterol, kalp rahatsızlıkları, diyabet, tansiyon ve alzheimer başı çekmektedir. Erkek check up programlarında da ağırlıklı olarak bu hastalıkların tanısına yönelik ölçüm ve testler yapılmaktadır.

Check up, olası sağlık problemlerinin erken teşhisi için en güvenilir yöntemdir. Siz de check up yaptırın, kendinizi daha yakından tanıyın... Check up ve diğer sağlık programlarımız hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Gold Erkek Check Up Paket İçeriği

Gold erkek check up programı kapsamında yapılan test ve ölçümler aşağıdaki gibidir.

CEA (KANSER-TÜMÖR TARAMASI)


Başta kolorektal kanser olmak üzere bazı kanserler ile ilişkili tümör belirleyicisi CEA yani Karsinoembriyonik antijen bazı hücrelerin yüzeyinde bulunan bir maddedir.

Kanserli hücreler tarafından üretilebilen bu protein, günümüzde akciğer, karaciğer, ovaryum, meme, pankreas, prostat ve tiroit gibi kanserlerin takibinde kullanılmaktadır.

Bazı kanser hastalıkları da dahil olmak üzere hastalıklar mevcut olmadıkça kan dolaşımındaki CEA seviyesi nispeten düşüktür.

CEA normal aralığı) mililitrede 0 – 2.5 nanogram (ng/mL)'dir.


Daha Fazla Bilgi Alın


CA 19-9 (KANSER-TÜMÖR TARAMASI)


Kanser antijeni, başta pankreas olmak üzere, çeşitli kanserlerde yükselen bir tümör belirtecidir.

Pankreas kanseri ile diğer durumları ayırt etmenin yanı sıra tedaviye yanıtı ve nüksünü izlemek için kullanılır.

Bu değerden yüksek çıkan sonuçlar, kişinin vücudunda bazı hastalıkların ya da kanser hücrelerinin barındığı anlamına gelebilir.

Serum CA 19-9’un referans aralığı 37 U/mL’den az olmalıdır.


Daha Fazla Bilgi Alın


PSA (KANSER-TÜMÖR TARAMASI)


Spermin sıvılaşmasını sağlayan bir enzim olan prostat spesifik antijeni, büyük ölçüde prostata özgü bir enzimdir.

Kana PSA geçişi, prostatın normal yapısını bozan, hem iyi huylu hastalıklarda hem de prostat kanserinde görülebilir.

Kandaki PSA seviyesinin yükselmesi prostat kanseri, prostat iltihabı, idrar yolu ameliyatları, ejekülasyon (boşalma), prostat masajı gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

PSA/total PSA oranlarına bakılarak kanser, prostat iltihabı tanıları konulabilir.


Daha Fazla Bilgi Alın


SOLUNUM FONKSİYON TESTİ (SFT)


Solunum fonksiyon testleri ne kadar nefes aldığınız ve bu nefesin ne kadarını belirli bir zaman dilimi içerisinde çıkarabildiğinizi sayısal olarak değerlendirmeye dayanmaktadır.

Alt solunum yolu dediğimiz bronşlar ve akciğerimizin kapasitesini, havayolu akımını, hacmini, daralmasını, kalıcı veya geçici fonksiyonlarını dinamik ve statik olarak ölçerek hastalıkların teşhis, tedavi ve takibi yapılır.

Hava yolu darlığı yapan astım, alerjik bronşit, kronik bronşit, amfizem gibi bir grup hastalığın ayrımı, bu hastalıkların ağırlık derecelerinin saptanması ve takibi için yapılan son derece önemli bir testtir.

Spirometre denilen özel cihazlarla hastaya belirli komutlar verilerek yapılır.


Daha Fazla Bilgi Alın


AKCİĞER GRAFİSİ (PA)


Akciğer grafisi, akciğer hastalıkların teşhis edilebilmesi için kullanılan bir araçtır. Standart bir akciğer grafisi iki yönlü olarak çekilmektedir.

Bu film aracılığıyla nefes borusu (trakea), göğüs ve kalp oranı (kardiyotorasik oran), şah damar (aort), akciğer, göğüs boşluğu (mediasten) ve diafragm değerlendirilir.

Akciğerler önden ve yandan grafisi çekilerek, kalp ve diyaframın arkasında yer alan problemler belirlenir. Bu grafiler akciğer kanserinin, bronşektazi, kalp, yumuşak doku ve kemik rahatsızları hakkında bilgi vermektedir.

Akciğer grafisi, zatüre (pnömoni), pulmoner ödem, KOAH veya plevral efüzyon açısından değerlendirilen mükemmel bir ilk görüntüleme testidir.


Daha Fazla Bilgi Alın


EKG (KALP RİTİM HASTALIKLARI)


EKG (Elektrokardiyogram), olması muhtemel kalp hastalıklarının tanısını koymak amacıyla elektrotlar yardımıyla grafiksel sonuçlar çıkaran bir cihazdır.

EKG,kalp ve damar hastalıklarından, kronik kalp yetmezliklerine kadar birçok hastalığın tespit edilmesinde kullanılır.

EKG sonucunda dakikada 50-100 arasındaki tutarlı kalp ritmi aranır. Kalp, bu değerlerden daha yavaş veya daha hızlı atıyor ise bu durum kalp sağlığı hakkında birçok ipucu verebilir.

Kalp ritminin değerlendirilmesi, daha önce kalp krizi geçirip geçirmediği, kalbin damarlarında problem olup olmadığı hakkında bilgi veren bir tetkiktir.


Daha Fazla Bilgi Alın


TİROİD ULTRASONOGRAFİSİ


Tiroid bezlerinin ultrason yoluyla incelenmesi işlemidir. İşlem sırasında radyasyon yerine ses dalgalarını kullanarak görüntüleme yapılır.

Tiroid ultrasonu nodül ya da tümör gibi oluşumların tespit edilmesi için yaşlı, çocuk ve gebe hastalarda güvenle uygulanmaktadır.

Tiroit bezlerinde sorun olması durumda guatr, işlevsel bozukluklar, Haşimoto hastalığı, tiroit kanseri, hipertiroidi gibi hastalıklar görülebilir.

Tiroid ultrasonu, tiroid bezinin yer aldığı boyun bölgesine uygulanır. Tamamen ağrısız bir tetkiktir.


Daha Fazla Bilgi Alın


GAİTA (DIŞKI İNCELEMESİ)


Gaita testi; bağırsaklarda oluşan bakteriyel kökenli bir enfeksiyon olup olmadığını araştırılmak üzere dışkıdan alınan örnek ile yapılan bir testtir.

Gaita kültüründe Shigella, Salmonella, Kolera gibi bakterilerin üremesi patojen olarak incelenmektedir.

Gaita testi neticeside, bağırsak, mide veyahut gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinde normalin dışında bir hareketlilik olup olmadığı ortaya konulur.

Kolon kanseri, bağırsak enfeksiyonları, parazit üreyip üremediği, dışkıda kan ve iltihap içeren hücrelerin olup olmadığı, kabızlık, ishal ve sindirim sistemi sıkıntılarının tespiti için yapılır.


Daha Fazla Bilgi Alın


HEPATİT B


Akut veya kronik hepatit enfeksiyonlarını, taşıyıcılık olup olmadığını kontrol etmek için HBsAg testi uygulanır.Akut hepatit B’nin en erken göstergesidir.

HBsAg test sonucunun pozitif çıkması vücudunuzda hepatit B virüsü olduğu anlamına gelir.

Anti-HBs testi bağışıklık sisteminizin hepatit B antijenine karşı verdiği tepkiye bakar.

Anti-HBs testinin pozitif çıkması daha önce hepatit B’ye maruz kalındığını (enfeksiyon geçirmek veya aşı olmak yoluyla) ve ona karşı bağışıklık kazandığınızı gösterir.


Daha Fazla Bilgi Alın


HEPATİT C


Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hastalığının tespiti için kullanılan bir testtir.

Anti-HCV testleri HCV’ne maruz kalındığını gösteren virüse karşı antikorların varlığını belirler.

Antikor test sonucu pozitif ise, şimdiye kadar anlayamadığınız kadar hafif olsa bile, hepatit C ile muhtemelen enfekte olduğunuz anlamına gelir.

Hepatit C, sıklıkla siroz ve karaciğer kanseri (hepatoselüler karsinoma) şeklinde ilerleyebilen kronik hepatite yol açar. Virüsün erken tanısı doktorunuzu karaciğer fonksiyonunuzu daha dikkatle izlemesi ve kronik olarak enfekte durumda iseniz tedavi edilmeniz konusunda uyarabilir.


Daha Fazla Bilgi Alın


ANTİ HİV


Bağışıklık sistemine zarar vererek AIDS hastalığına neden olan virüsün teşhisi için yapılan testtir.

HIV testi, HIV ile enfekte olmuşsanız bunu belirtir. HIV enfeksiyonunda, vücut HIV'e karşı antikorlar üretir. HIV testi, kandaki bu antikorların olup olmadığını gösterir. AIDS'i göstermez.

Pozitif test sonucu, vücudun HIV'e karşı antikor üretiyor olduğunu gösterir. Eğer testte antikorlar varsa, bu HIV'le enfekte olduğunuz anlamına gelir.


Daha Fazla Bilgi Alın

B12 VİTAMİNİ


DNA’nın ve kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olan B12 vitamini merkezi sinir sisteminin etkin faaliyet göstermesi konusunda da oldukça gereklidir.

B12 vitamini fazlalığında karaciğer ve böbrek yetmezliği, özellikle bazı kanser türleri ve kan kanserinde görülebilir.

B12 vitamininin yeterli miktarda alınamaması beyin ve sinir sistemi üzerinde ciddi hasarlara neden olabilir.

Uzun ve şiddetli B12 vitamini eksikliği sinir hasarlarına, denge bozukluğuna, davranış bozukluklarına, Alzheimer’a ve daha birçok hastalığa neden olabilir.


Daha Fazla Bilgi Alın

D VİTAMİNİ


Kandaki D vitamini seviyesini ölçen bir testtir.

D vitamini yüksekliği zamanla kandaki kalsiyum seviyesinin yükselmesine neden olur. Bunun sonucunda ise böbrekler, yumuşak dokular ve kemikler ciddi şekilde zarar görebilir.

D vitamini düşüklüğü özellikle kemik erimesi, bağışıklık sisteminin çalışmamasından dolayı enfeksiyonlarda artış, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Sağlıklı bir yetişkinde D vitamini seviyesi 30-74 ng/ml arasındadır.


Daha Fazla Bilgi Alın

TİROİD STİMÜLAN HORMON (TSH)


TSH hormonu tiroit bezinin çalışması için gerekli bir hormondur. Hipofiz bezi tarafından üretilerek tiroit bezine diğer hormonların nasıl üretileceğini söyler.

TSH testi ile tiroit bezlerinin kontrolü yapılır ve doğurganlık problemleri teşhis edilir.

TSH değerinin yüksek çıkması hipotiroidizm, tiroit hormonu direnci, Haşimato, konjenital hipotiroidi, radyoterapi alımı, iyot yetersizliği, antidepresanlar, aşırı kalsiyum ve demir alımından kaynaklanabilir.

Kandaki normal TSH seviyesi 0.4-4.0 mIU/L’dir.


Daha Fazla Bilgi Alın

T3 (TRİİODOTİRONİN)


T3 testi hipertiroidizmin varlığını tespit etmek veya hastalığın derecesini belirlemek amacıyla uygulanan bir kan testidir.

Hipertiroidi hastalığının teşhisinde T3 testinin önemli bir yeri vardır.

Sağlıklı bireylerde serbest T3 hormonunun kandaki düzeyi 2.5-5 pg/ml aralığında olmalıdır.


Daha Fazla Bilgi Alın

T4 (TİROKSİN)


Hipotiroidi hastalarında kandaki serbest T4 düzeyi düşük iken hipertiroidi hastalarında bu değer genellikle normal aralığın üzerindedir.

T4 ile TSH sonuçlarının bir arada değerlendirilmesi daha sağlıkı sonuçlara ulaşılabilmesini sağlar.

Sağlıklı bireylerde serbest T4 hormonunun kandaki düzeyi 0.6-1 ng/dl aralığında olmalıdır.


Daha Fazla Bilgi Alın

TK (TOTAL KOLESTEROL)


Total kolesterol testi, kanınızdaki kolesterol ve trigliseritlerin miktarını ölçebilen bir kan testi grubudur.

Kolesterolün vücutta fazla birikmesi sonucu damar çeperlerinde plaklar birikerek damarların sertleşmesine veya tıkanmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ise damarlar daralır ve kan geçişi zorlaşır.

Kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olması damarlarda plak oluşumuna neden olduğu için damarların sertleşmesine ve daralarak tıkanmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ise kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkar.

Kandaki kolesterol seviyesinin 200 mg/dL’den az olması tercih edilir.


Daha Fazla Bilgi Alın

HDL KOLESTEROL


HDL kolesterol testi yüksek yoğunluklu lipoproteinleri ifade eder. İyi kolesterol olarak da bilinen HDL, dokulardaki fazla kolesterolü alarak vücuttan atılması için karaciğere taşır.

HDL’nin normal sınırın biraz üstünde olması kalbin sağlıklı olduğu anlamına gelir.

HDL’nin düşük olması kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Çünkü HDL miktarının az olduğu durumlarda kolesterol kandan temizlenemez.

HDL'nin normal aralığı erkeklerde 40-60 mg/dL arasındadır. HDL seviyesi 60 mg/dL’den fazla olduğunda iyi olarak kabul edilir.


Daha Fazla Bilgi Alın

LDL KOLESTEROL


Düşük yoğunluklu lipoprotein anlamına gelen LDL, kötü kolesterol olarak da bilinir.

LDL’nin yüksek olması atardamarın çeperinde kolestrol birikimine yol açarak damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini artırır.

LDL’nin düşük olması genellikle sağlıklı bir bünyeye işaret eder. Ancak Parkinson hastalığı ve ketojenik diyet LDL’nin düşmesine neden olabilir.

LDL değeri 100 mg/dL’den düşük ise sağlıklı bir seviyededir. Kalp sorunları olan kişiler için ise ideal değer 70 mg/dL’nin altıdır.


Daha Fazla Bilgi Alın

TOTAL IgE (ALERJİ TESTİ)


Alerjik hastalıklarda sıklıkla ilk bakılan laboratuvar incelemesidir.

Alerjik reaksiyonlar, parazitik hastalıklar, kronik sinüzit, viral enfeksiyonların tanısında kullanılır.

Total IgE <10 kU/L ise alerji görülme ihtimali nadirdir.


Daha Fazla Bilgi Alın

TAM KAN SAYIMI (CBC)


Anemi (kan eksikliği), polisitemia (kan fazlalığı), enfeksiyonlar, inflamasyon, kanama bozuklukları veya kanser (lösemi, lenfoma, vb.) gibi kan hastalıklarında kan hücrelerinin sayısını, yapısını, yapısal bozukluklarını teşhis etmek ya da izlemek için yapılan tetkiktir.

Hemogram (CBC) olarak da adlandırılan tam kan sayımı, beyaz, kırmızı kan hücrelerinin ve trombositlerin değerlendirilmesini içerir.

Beyaz kan hücrelerinin (WBC) lenfosit, monosit, eozinofil, bazofiller ve monositler olmak üzere 5 türü bulunur. Beyaz kan hücreleri, vücudun genel sağlık durumunu korumak ve enfeksiyonlarla savaşır.

Kırmızı kan hücreleri dokularla akciğerler arasında oksijen ve karbondioksit taşınmasını sağlar. Yüksekliği veya düşüklüğü anemi, polisitemia, eritrositoz gibi hastalıklar hakkında bilgi verir.


Daha Fazla Bilgi Alın

İDRAR ANALİZİ (TİT)


İdrar analizi bir grup kimyasal ve mikroskobik incelemeden oluşur. İdrardaki normal veya anormal metabolizma ürünlerini, bakterileri veya hücresel elemanları saptar.

Tam idrar tahlili, böbrek, üriner sistem hastalıkları ile hastalığın seviyesi konusunda önemli bilgiler verir.

İdrarda protein, kan, lökosit esteraz tespitine de olanak sağladığından olası hastalığınız için de aydınlatıcı bilgiler verebilir.

Birçok hastalık erken dönemde idrarda anormal madde ölçümleriyle teşhis edilir. Anormallikler idrarda glukoz, protein, bilirubin, eritrosit, lökosit, kristaller ve bakteri gibi bileşenlerin anlamlı derecede artışı ile olur.


Daha Fazla Bilgi Alın

İDRAR MİKROSKOPİSİ


İdrar mikroskopisi, böbrekleri etkileyen idrar yolu rahatsızlıklarının teşhisinde kullanılan bir yöntemdir.

Böbrek hastalıkları ilerlemeden önce, böbrek filtresiyle ilgili rahatsızlıkların belirlenmesinde oldukça etkilidir.

İdrarda kırmızı kan hücrelerinin bulunması, pek çok rahatsızlığa işaret olabilir. Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları ve taşları bunlardan bazılarıdır.

İdrar mikroskopisinin sonucunda beyaz kan hücrelerinin görülmesi, bir idrar yolu veya böbrek enfeksiyonunun belirtisidir.


Daha Fazla Bilgi Alın

C REAKTİF PROTEİN


CRP karaciğerde üretilen bir proteindir. İltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan, akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

Vücutta var olan yaygın iltihabi süreci ve şiddetini gösterir. Son yıllarda kanserin seyrini göstermede önemli olduğu saptanmıştır.

CRP değerinin 3 mg/L’den yüksek olması kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğunu, 10 mg/L’nin üzerindeki sonuçlar ise vücuttaki önemli inflamasyonun nedenini belirlemek için daha fazla test yapılmasına ihtiyaç olduğuna işaret eder.

Sağlıklı bireylerde serum CRP düzeyi ortalaması 1.0 mg/L’dir. Yaşlanma ile birlikte CRP’nin ortalama değeri 2.0 mg/L’ye çıkabilir. Sağlıklı bireylerin %90’ında CRP düzeyi 3.0 mg/L’nin altındadır.


Daha Fazla Bilgi Alın

ROMATOİD FAKTÖR (RF)


RF aslında vücutta bulunan sağlıklı yerlere hücum eden bir proteindir. İnsan vücudunda bulunan bu protein kişilerin bağışıklık sistemleri tarafından üretilir ve bağışıklık sistemi düzgün ve normal olan kişilerde RF üremez.

Vücutta bulunan antikorlar yabancı hastalık yapabilecek maddeleri öldürür. Bu sırada bazı antikorlarda vücuda yarar sağlayan vücudun kendi hücrelerini de öldürür. Böyle durumlarda RF değeri yükselir ve vücuttaki bağışıklık sistemine zarar verir. Bunun sonucunda vücudu hasta eder.

İnsan vücudunda RF değerinin 20 U/ML altında çıkması testi yaptıran kişiler için normal bir durumdur. Fakat bu değer yaklaşık olarak bir değerdir.


Daha Fazla Bilgi Alın

ANTİSTREPTOLİZİN (ASO)


ASO, kişide hemolitik streptokok bakterisinin salgıladığı streptolizin adlı toksinin varlığının araştırılması için yapılan bir laboratuvar testidir.

ASO değerinin, referans değerinin üzerinde olması kişinin A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonu olduğunun göstergesidir.

Test sonucunda ASO değerinin düşük olması, hemolitik streptokok bakterisinin kişide bulunmadığını gösterir. Genellikle ASO negatif olarak tanımlanır.

Yapılan laboratuvar testinde Antistreptolizin O düzeyinin normal değeri ya da farklı bir deyişle ASO referans değeri çocuklarda <150 IU/mL, yetişkinlerde ise <200 IU/mL'dir.


Daha Fazla Bilgi Alın

ASPARAT AMİNOTRANSFERAZ (AST)


Genellikle ALT testi ile birlikte ölçülen AST, karaciğerdeki hücreler tarafından üretilen bir enzimdir.

AST karaciğer başta olmak üzere organlar hasar gördüğünde, karaciğere aşırı yük bindiğinde veya aşırı toksin etkisine maruz kaldığında yükselir.Karaciğer hastalığı olanların ALT seviyesi AST seviyenizden daha yüksek olacaktır.

B6 vitamininin eksikliği, bazı böbrek hastalıkları, şeker koması (diyabetik ketoasidoz), ürenin yüksek olması, gebelik ve diyaliz AST’nin düşmesine neden olabilir.

AST’nin normal değerleri erkeklerde 10-40 birim/L, kadınlarda 9-32 birim/L arasındadır.


Daha Fazla Bilgi Alın

ALANİN AMİNOTRANSFERAZ (ALT)


ALT, karaciğerde hasar olup olmadığının araştırılmasında kullanılan en yaygın testlerden biridir.

Karaciğerde herhangi bir hastalık, ağır ilaçların kullanımı veya yaralanmaların harabiyete neden olup olmadığı, kanda bu enzimin miktarına bakılarak anlaşılabilir.

ALT’nin düşük olması sağlıklı bir bedene işaret eder. ALT seviyesinin üst sınırın altında olması önemlidir.

Sağlıklı erkek bireylerde kandaki ALT seviyesi 10-40 U/L, kadınlarda ise 7-35 U/L aralığında olmalıdır.


Daha Fazla Bilgi Alın

GAMA GLUTAMİL TRANSFERAZ (GGT)


GGT testi, kanda yer alan GGT enzim miktarını ölçmektedir. GGT testi, kişilerin karaciğerinde herhangi hasarın olup olmadığını anlamak adına yapılan bir testtir.

GGT, Vücut içerisinde taşıyıcı molekül şeklinde işlev görür. Vücut içerisindeki başka molekülleri hareket ettirmeye destek olur. Karaciğer ilaçları ve başka toksinleri metabolize etmesinde mühim bir rol oynamaktadır.

GGT’nin normal değerleri; yetişkin kadınlarda 0 – 45 UL, yetişkin erkeklerde 0 – 65 U / L, 45 yaşından küçük kadınlar adına yüksek GGT değerleri GGT> 27 U / L, 45 yaş üzerindeki erkekler adına yüksek değerler GGT> 38 U / L şeklindedir.


Daha Fazla Bilgi Alın

GLUKOZ


Kan glukozunun belirli sınırlar içerisinde bulunduğu normal seviyeye "normoglisemi",normalden düşük olmasına "hipoglisemi" ve normalden yüksek olmasına "hiperglisemi" denilir.

Kan glukoz değeri esasen kanın plazma kısmı kullanılarak gerçekleştirilen GLUKOZ testi ile ölçülür.

Sağlıklı kişilerde kandaki glukoz miktarı pankeas tarafından salgılanan insulin ve glukagon hormonları sayesinde belirli sınırlar içerisinde tutulur.

Sağlıklı bireylerde açlık kan glukoz değerinin 70-100 mg/ dl, tokluk kan glukoz değerinin ise 140 mg/ dl değerinin altında olması beklenir. Açlık ile kastedilen değer 8 saatlik açlık sonrası, tokluk ile kastedilen ise besin tüketiminden 2 saat sonra ölçülen kanda ölçülen glukoz değeridir.


Daha Fazla Bilgi Alın

HEMOGLABİN A1c (HbA1c)


HbA1c, glikoza bağlanmış olan hemoglobin bileşenini ölçen bir testtir. Bu test ile kandaki glikoz yoğunluğu tespit edilerek son üç ayın ortalama sonucu alınır.

Diyabet teşhisi konulmamış kişilerde Hemoglobin A1c seviyesinin yüzde 5.7–6.5 arasında olması potansiyel diyabet hastası olduğu anlamına gelebilir. Yüzde 7’den yüksek değerlerde ise diyabet tanısı konulur.

Yüzde 3.5 seviyesinin altında çıkan Hemoglobin A1c değerleri kansızlık veya hipoglisemi (düşük kan şekeri) ile ilgili problemlere işaret edebilir.

HbA1c’nin normal değerleri yüzde 4.5–5.7 arasında olmalıdır.


Daha Fazla Bilgi Alın

FERRİTİN


Demir içeren bir kan hücresi olan ferritin, vücudun ihtiyaç duyduğu demiri tutup serbest bırakan bir proteindir.

İltihabi hastalıklar, alkol sebepli karaciğer sorunları veya hemokromatoz gibi rahatsızlıklar ferritinin yükselmesine neden olabilir.

Vücut ihtiyacı olan demiri alamadığı zaman ferritin seviyesi düşer. Bu durum demir eksikliği olduğunun bir göstergesidir.

Vücuttaki oksijenin taşınması için oldukça önemli olan demir hücrelerini kontrol eden ferritinin normal değerleri erkeklerde 20-500 µg/mL, kadınlarda 20-200 µg/mL.


Daha Fazla Bilgi Alın

KREATİNİN


Kas metabolizmasında üretilen bir kimyasal atık molekülü olan kreatinin, kaslarda enerji üretimi için önemli bir role sahip olan kreatinden üretilir.

Böbreklerde süzülerek idrar yoluyla atılan kreatininin yüksek çıkması böbreklerdeki soruna işaret eder. Akut ve kronik böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek olan bu sorunlar, değerin yüksekliği ile doğru orantılıdır.

Kas distrofisine benzer hastalıklar, karaciğer hastalıkları, aşırı su kaybı, hamilelik, yetersiz beslenme, aşırı kilo kaybı gibi durumlar kreatinin seviyesinin düşmesine neden olur.

İdrar yoluyla dışarıya atılan kreatininin üretimi günlük olarak aynıdır. Kandaki normal kreatinin miktarı erkeklerde 0.6-1.2 mg/dL, kadınlarda 0.5-1.1 mg/dL’dir.


Daha Fazla Bilgi Alın

ERİTROSİT SEDİMANTASYON ORANI (ESR)


Vücuttaki iltihaplanma oranını, bağışıklık sistemi hastalıklarını ve kanser gibi bazı hastalıkları gösteren sedimantasyon testi birçok tanının konması için hastalık hakkında bilgi verir.

Tek başına bir tanı aracı olmayan sedimantasyon testi, vücutta iltihaplı hastalığın varlığının tespiti ve bu hastalığa karşı verilen tedaviye karşı vücuttan alınan tepkinin izlenmesi için yapılır.

Düşük sedimentasyon vücuttaki iltihap oranının az olduğunu gösterir ancak bir hastalık olmadığı anlamına gelmez. KOAH hastaları, dalgıçlar ve yüksek rakımda yaşayan kişilerde sedimentasyon değeri düşük çıkabilir.

Vücutta var olan inflamasyon oranının anlaşılmasına yarayan eritrosit sedimantasyon oranı (ESR) testi, kişiden kan alındıktan sonra laboratuvar ortamında yapılır.


Daha Fazla Bilgi Alın

TRİGLİSERİD (TG)


Trigliseridler vücutta en çok görülen yağ türüdür. Sağlık için gereklidirler fakat kanda yüksek miktarda bulunması kalp hastalıkları riskini artırabilmektedir.

Kandaki trigliserid seviyesinin yükselmesi damar sertleşmesine ve damarların kalınlaşmasına neden olarak kalp krizi riskini yükseltebilir. Ayrıca inme, obezite ve pankreatit (pankreas iltihabı) gibi hastalıklara da neden olabilir.

Tek başına düşüklüğü bir probleme işaret etmese de belli seviye altında olması, gıda yetmezliği, hipertiroidi ya da sindirim sistemi hastalıklarına işaret edebilir.

150 mg/dL’den düşük çıkan trigliserid değerleri normal kabul edilir.


Daha Fazla Bilgi Alın

ÜRİK ASİT (ÜRAT)


Ürik asit besinlerin yakılması sonucu ortaya çıkan atık bir maddedir. Kanda belirli bir düzeyde bulunan ürik asit böbrekler tarafından filtrelenerek idrar yoluyla vücuttan atılır.

Ürik asit seviyesinin yüksek çıkması gut hastalığı, böbrek yetmezliği, bazı kanser türleri, diyabet, lösemi, aşırı spor, hamilelik zehirlenmesi, kurşun zehirlenmesi, polisitemia vera hastalığı, böbrek taşı, kemoterapi, radyoterapi ve alkol kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Normal değerlerden düşük çıkması omurilik tümörü, protein içeren gıdaların tüketilmemesi, Wilson hastalığı, fankoni sendromu, hipertiroidi, MS hastalığı, böbrek iltihabı gibi nedenlere işaret edebilir.

Ürik asitin kandaki normal değerleri erkekler için 3.4-7.0 mg/dL, kadınlar için 2.4-6.0 mg/dL, çocuklar için 2.0-5.5 mg/dL’dir.


Daha Fazla Bilgi Alın

Whatsapp Mesajı
BİZE ULAŞIN
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?